WSPiA RZESZÓW II ROK MGR 2012/2013 – GW 02 BEZPIECZEŃSTWO WEWNĘTRZNE

NOWE POSTY | NOWE TEMATY | POPULARNE | STAT | RSS | KONTAKT | REJESTRACJA | Login: Hasło: rss dla

HOME » FUNDUSZE STRUKTURALNE, PRZYGOTOWANIE I SYSTEM FINANSOWANIA PROJEKTÓW UE » ZALICZENIE

Przejdz do dołu strony<<<Strona: 3 / 6>>>    strony: 12[3]456

zaliczenie

  
Alio
04.05.2012 13:50:56
poziom 4

Grupa: Użytkownik

Posty: 285 #931998
Od: 2011-11-7
WYKŁAD V, 04.03.2012

W RPO przedsiębiorcy mogą ubiegać się o dotację jeśli koszty kwalifikowane nie przekraczają 8 mln zł. Koszty kwalifikowane to podstawa naliczenia dotacji.

Całkowitą wartość projektu dzielimy na:
a) koszty kwalifikowane - zaliczamy do nich: zakup, budowę, rozbudowę obiektów, zakup urządzeń i linii technologicznych, zakup wartości materialnych
i prawnych, licencje, technologie, patenty, zakup gruntu do wysokości
10% wartości kosztów kwalifikowanych, usługi szkoleniowe i doradcze do 50% wartości kosztów kwalifikowanych, o ile są ściśle związane z realizacją projektu inwestycyjnego.
b) koszty niekwalifikowane - zaliczamy do nich: podatki, w tym podatek VAT
(o ile są możliwości prawne aby go odzyskać), różnego rodzaju kary, odszkodowania

W okresie programowania 2007-2013 w oparciu o zapisy rozporządzenia 1083 z 2006 roku każdy kraj członkowski zobowiązany jest do wydania krajowych wytycznych w zakresie kwalifikowalności wydatków. W oparciu o taki dokument instytucja zarządzająca opracowuje podręcznik kwalifikowalności wydatków dla danego programu operacyjnego. Instytucja zarządzająca może wprowadzić dodatkowe ograniczenia ale nie może rozszerzyć katalogu podatków kwalifikowanych określonych w krajowych wytycznych w zakresie kwalifikowalności wydatków.

DZIAŁANIE 1.2 - Instytucje otoczenia biznesu (Iob)
Beneficjentem są Instytucje otoczenia biznesu czyli takie instytucje, które świadczą usługi szkoleniowo doradcze dla przedsiębiorców. O wsparcie nie mogą ubiegać się inne organizacje spoza tego obszaru. Instytucją otoczenia biznesu może być osoba fizyczna, która ma działalność gospodarczą.
Działanie 1.2 przeznaczone jest na cele inwestycyjne polegające na budowie i rozbudowie obiektów, zakupie wyposażenia w celu wdrożenia nowych usług doradczych lub poprawy jakości istniejącej oferty usługowej.
Do kosztów kwalifikowanych można również zaliczyć wydatki związane z udziałem takiej instytucji w różnego rodzaju sieciach współpracy.

DZIAŁANIE 1.3 - Regionalny system innowacji
Środki w ramach tego działania przeznaczone są na tworzenie i rozwój parków przemysłowych i naukowo - technologicznych, inkubatorów przedsiębiorczości w tym akademickiej, inkubatorów technologicznych, centrum innowacji, innowacyjnych klastrów. Dodatkowo wsparcie może być przeznaczone na rozbudowę zaplecza badawczo - rozwojowego w zakresie przedsięwzięć określonych przez regionalną strategię innowacji. Dotacje mogą być również przeznaczone na rzecz prowadzonych badań oraz budowy sieci współpracy nauki a gospodarki, w tym wsparcie dla instytucji około biznesowych świadczących usługi proinnowacyjne.

Park naukowo - techniczny - jest już uzbrojony w laboratoria, musi być podpisane porozumienie między placówką naukową a właścicielem terenu przeznaczonego na dany park.

Inkubator przedsiębiorczości - obiekt, w którym wynajmowane są pomieszczenia osobom lub dopiero powstałym firmom do prowadzenia działalności gospodarczej. Jest jeden sekretariat wspólny dla wszystkich osób prowadzących działalność gospodarczą i wydzielone pomieszczenie indywidualne na spotkania biznesowe (sala konferencyjna). W inkubatorze można funkcjonować max. 5 lat. Jeśli przedsiębiorcy udał się biznes i jest już samodzielny to kierowany jest do parku przemysłowego (jeśli nie potrzebuje laboratorium) lub do parku naukowo - technologicznego.

Klaster - sieć współpracy rożnych instytucji, którą połączyła np. wspólna branża - klaster informatyczny w skład którego wchodzą podmioty około biznesowe i instytucje, niektóre uczelnie kształcące w tym kierunku, stowarzyszenia. Jest wspólna promocja i wyjazd na targi.

Centrum innowacji - obiekt, w którym zlokalizowano pracownie badawcze, gdzie skupionych jest bardzo wielu naukowców, którzy prowadzą badanie i szukają rozwiązań.

DZIAŁANIE 1.4. - Promocja gospodarcza i aktywizacja inwestycyjna regionu.
W ramach Działania 1.4 przewidywane są środki na kompleksowe uzbrojenie terenów pod potrzeby inwestorów (drogi, infrastruktura liniowa zakresu gospodarki energetycznej, wodno-kanalizacyjnej), projekty pozainwestycyjne na pokrycie kosztów (targi, misje gospodarcze, promocja podmiotów)


PRIORYTET 2 - INFRASTRUKTURA TECHNICZNA

DZIAŁANIE 2.1 - Infrastruktura komunikacyjna
Poprawa powiązań komunikacyjnych (drogi, kolej, lotnisko - Jesionka), transport publiczny (zakup autobusów), drogi wojewódzkie, powiatowe i gminne - budujemy wraz
z infrastrukturą towarzyszącą (z chodnikami). Stosujemy linię demarkacyjną.


DZIAŁANIE 2.2 - Infrastruktura energetyczna
Odnawialne i nieodnawialne źródła energii.


PRIORYTET 3 - SPOŁECZEŃSTWO INFORMACYJNE
Informatyzacja, możemy budować lokalne sieci informatyczne, usługi internetowe, publiczne punkty dostępu do Internetu - kioski informatyczne.
PSIM - Podkarpacki System Informacji Medycznej
PSEA - Podkarpacki System E - Administracji

PRIORYTET 4 - OCHRONA ŚRODOWISKA I ZAPOBIEGANIE ZAGROŻENIOM

DZIAŁANIE 4.1 - Infrastruktura ochrony środowiska
Budowa sieci kanalizacyjnej, oczyszczalni ścieków.
Musi być zastosowana linia demarkacyjna. Tworzone są aglomeracje (np. ścieki odprowadzane od wielu dostawców). Projekt uchwalany jest przez sejmik i wpisywany do rejestru. Gospodarka odpadowa finansowana jest z EFRR

DZIAŁANIE 4.2 - Infrastruktura przeciwpowodziowa i racjonalna gospodarka zasobami wodnymi
Wały przeciwpowodziowe, regulacja rzek, centra edukacji ekologicznej - odrestaurowanie jakiegoś obiektu na cele szkoleniowe

DZIAŁANIE 4.3 - Zwalczanie i zapobieganie zagrożeniom
Osuwiska, pomoc na zwalczanie zagrożeń przemysłowych i pożarowych. Są finansowane
z RPO.

PRIORYTET 5 - INFRASTRUKTURA PUBLICZNA

DZIAŁANIE 5.1 - Edukacja
Szkoły wyższe, oświata - podział na dwie grupy: przedszkole i szkoła średnia

DZIAŁANIE 5.2 - Pomoc społeczna
Infrastruktura ochrony zdrowia z wyłączeniem ratownictwa medycznego - jest w krajowym PO), budowa i rozbudowa, modernizacja, zakup aparatury medycznej.
Pomoc społeczna - ośrodki wsparcia, ośrodki adopcyjne, ośrodki opiekuńczo - wychowawcze, hospicja

DZIAŁANIE 5.3 - infrastruktura sportowa
Baseny, stadiony, euro boiska - tzw. orliki

PRIORYTET 6 - TURYSTYKA I KULTURA
Szlaki, trasy turystyczne, wyciągi narciarskie, baseny wodne, kąpieliska, obiekty wraz
z infrastrukturą sanitarną (gastronomiczną, informacyjną, noclegową, sanitarną), parkingi, punkty i wieże widokowe, grzybki. Infrastruktura uzdrowiskowa - pomoc publiczna (parki zdrojowe, pijalnie, promocja uzdrowisk). Kultura (teatr, filharmonia, galeria sztuki, dygitalizacja czyli cyfryzacja zbiorów)



PRIORYTET 7 - SPÓJNOŚĆ WEWNĄTRZREGIONALNA
1. Rewitalizacja miast. Przy odnowie miast wyznaczamy obszary: poprzemysłowe, po państwowym przedsiębiorstwie gospodarstwa rolnego - PGR, powojskowe
2. Rewitalizacja obszarów zdegradowanych, zabytków (wspólnota mieszkaniowa lub jednostka samorządu terytorialnego może złożyć wniosek).
3. Aktywizacja obszarów zmarginalizowanych gospodarczo.

Jednostka samorządu terytorialnego przygotowuje program rewitalizacji, wyznacza obszary podległe i opisuje stan aktualny, problemy, wykaz projektów. Na etapie programu robiony jest wykaz, mapa (wysoki wskaźnik bezrobocia i mała liczba obszarów wyludniających się).

Tam gdzie jest pomoc publiczna nie ma luki finansowej.
  
Electra25.04.2024 22:52:11
poziom 5

oczka
  
Alio
04.05.2012 13:51:48
poziom 4

Grupa: Użytkownik

Posty: 285 #931999
Od: 2011-11-7
WYKŁAD VI, 18.03.2012

PROGRAM OPERACYJNY INNOWACYJNA GOSPODARKA

Źródłem finansowania jest Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego.
POIG to fundusz inwestycyjny. Jego celem głównym jest rozwój polskiej gospodarki
w oparciu o innowacyjne przedsiębiorstwa. Jest programem krajowym dlatego wszyscy przedsiębiorcy ubiegają się o środki z tego programu bez względu na to w jakim województwie się znajdują. Środki przeznaczane są na: naukę, gospodarkę i informatyzację.

W POIG jest linia demarkacyjna.
Budżet dla tego programu wynosi ponad 8 mld

Cele szczegółowe POIG:
1. zwiększenie innowacyjności przedsiębiorstw (środki na pokrycie badań)
2. wzrost konkurencyjności polskiej nauki (wspieramy uczelnie)
3. zwiększenie roli nauki w rozwoju gospodarczym
4. zwiększenie udziału innowacyjnych produktów polskiej gospodarki w rynku międzynarodowym (wspieramy przedsiębiorców konkurujących na rynku międzynarodowym)
5. tworzenie trwałych i lepszych miejsc pracy (przedsiębiorca musi zadeklarować dużo większą liczbę miejsc pracy np. ponad 100 miejsc)
6. wzrost wykorzystania technologii informatycznych i komunikacyjnych w gospodarce (informatyzujemy gospodarkę)

2 pierwsze osie - nauka
4 kolejne osie - gospodarka
2 ostatnie osie - informatyzacja

PRIORYTET 1 - BADANIA I ROZWÓJ NOWOCZESNEJ TECHNOLOGII
PRIORYTET 2 - INFRASTRUKTURA B + R

Instytucją zarządzającą (IZ) w tym programie jest Ministerstwo Rozwoju Regionalnego (MRR). W programach regionalnych IZ sprawują zarządy województw, natomiast
w programach krajowych Ministerstwo Rozwoju Regionalnego.

Instytucją pośredniczącą (IP) jest Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Instytucją certyfikującą (IC) jest wydzielony Departament Ministerstwa Rozwoju Regionalnego.
Instytucją audytową (IA) jest Ministerstwo Finansów i Kontroli Skarbowej.

We wszystkich programach operacyjnych funkcję instytucji certyfikującej sprawuje wydzielony Departament Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, natomiast w Regionalnym programie operacyjnym powołano instytucję pośredniczącą - wojewodę.


PRIORYTET 3 - KAPITAŁ DLA INNOWACJI
PRIORYTET 4 - INWESTYCJE W INNOWACYJNE PRZEDSIĘBIORSTWA
PRIORYTET 5 - DYFUZJA INNOWACJI
PRIORYTET 6 - POLSKA GOSPODARKA NA RYNKU MIĘDZYNARODOWYM

Instytucją pośredniczącą I stopnia jest Ministerstwo Gospodarki. W przypadku tych czterech osi priorytetowych (III - VI) powołano instytucję pośredniczącą II stopnia. Funkcje tej instytucji sprawuje Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP), która nie ma swoich oddziałów w terenie.
PARP w drodze przetargu wybrała instytucje w regionach zwane RIF (Regionalne Izby Finansowe). W większości przypadków są to Agencje Rozwoju Regionalnego lub Izby Regionalne (IR).
Na podkarpaciu jest to Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego (RARR).

Instytucją certyfikującą 4 osi (III - VI) jest Wydzielony Departament Agencji Rozwoju Regionalnego, natomiast instytucją audytową jest Ministerstwo Finansów i Kontroli Skarbowej.

PRIORYTET 7 - SPOŁECZEŃSTWO INFORMACYJNE, BUDOWA
ELEKTRONICZNEJ ADMINISTRACJI (E - ADMINISTRACJA)
PRIORYTET 8 - SPOŁECZEŃSTWO INFORMACYJNE, ZWIĘKSZANIE
INNOWACYJNOŚCI GOSPODARKI (E - GOSPODARKA)

Instytucją pośredniczącą jest Resort Administracji i Cyfryzacji


OPIS POSZCZEGÓLNYCH PRIORYTETÓW:

PRIORYTET 1 - BADANIA I ROZWÓJ NOWOCZESNEJ TECHNOLOGII
Budżet wynosi ponad 1,3 mld €. Środki przeznaczone są na prowadzenie projektu.
Aby wydać te środki należy:
identyfikować potrzeby w zakresie prowadzonych badań, wspierać kadrę pracującą na uczelni (badania muszą być sprecyzowane - tzw. projekty celowe - środki przeznaczone są na wdrożenie wyników badań np. na technologię wydobywania gazu łupkowego).

DZIAŁANIE 1.1 - Wsparcie badań naukowych dla budowy gospodarki opartej na wiedzy
 wsparcie badań naukowych poprzez projekty badawcze zidentyfikowane
z wykorzystaniem metody foresight
 wypracowanie programu strategicznych badań dla kraju (wsparcie badań naukowych)
 projekty systemowe wdrażane przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego

DZIAŁANIE 1.2 - Wzmocnienie potencjału kadrowego nauki
 programy zachęcające kadrę naukową do prowadzenia badań (studia doktoranckie - ale te oparte na badaniach)
 doskonalenie kadry pracowników naukowo badawczych (wraz z możliwością zatrudnienia wybitnych uczonych z zagranicy)
 pełniących funkcje kierowników zespołów badawczych w polskich jednostkach naukowych

DZIAŁANIE 1.3 - Wsparcie projektów badawczo-rozwojowych (B+R) na rzecz przedsiębiorców realizowanych przez jednostki naukowe
 projekty rozwojowe i wsparcie ochrony własności przemysłowej
 dofinansowanie projektów badawczych o charakterze aplikacyjnym (patenty)

DZIAŁANIE 1.4 - Wsparcie projektów celowych
 wsparcie takich projektów badawczych, zalecanych przez przedsiębiorców, które
w przypadku zakończenia sukcesem procesu badawczego otrzymają środki w ramach IV osi priorytetowej na wdrożenie wyników tych badań w swoim podmiocie gospodarczym


PRIORYTET 2 - INFRASTRUKTURA STREFY B + R
Budżet wynosi 1,3 mln €.

DZIAŁANIE 2.1 - Rozwój ośrodków o wysokim potencjale badawczym
DZIAŁANIE 2.2 - Tworzenie wspólnej infrastruktury badawczej jednostek naukowych
DZIAŁANIE 2.3 - Tworzenie infrastruktury informatycznej nauki


PRIORYTET 3 - KAPITAŁ DLA INNOWACJI
Budżet wynosi 300 mln €

DZIAŁANIE 3.1 - Inicjowanie działalności innowacyjnej

Etapy realizacji projektu:
1. ETAP PREINKUBACJA - w ośrodkach aplikują instytucje okołobiznesowe, osoby, które mają pomysł i chcą go zrealizować. Należy stworzyć biznesplan i ocenić to przedsięwzięcie. Jest to wsparcie instytucji otoczenia biznesu w zakresie wyboru najlepszych, najbardziej innowacyjnych przedsięwzięć składanych przez potencjalnych przedsiębiorców. Po dokonaniu wyboru najlepszego przedsięwzięcia następuje etap drugi realizacji projektu
2. ETAP tzw. WEJŚCIE KAPITAŁOWE - do nowo tworzonego przedsięwzięcia inwestujemy kapitał w wysokości do 200 tyś € i poniżej 50% udziału w strukturze kapitałowej. O środki w ramach tego projektu aplikować mogą instytucje otoczenia biznesu wspierające powstawaniu innowacyjnych przedsiębiorstw (inkubatory przedsiębiorczości w tym inkubatory akademickie, parki naukowo-technologiczne, centra inkubacji)



DZIAŁANIE 3.2 - Wspieranie funduszy kapitału podwyższonego ryzyka
Wsparcie kapitału podwyższonego ryzyka polega na dekapitalizowaniu istniejących funduszy lub tworzenia nowych funduszy podwyższonego ryzyka. O środki mogą ubiegać się instytucje otoczenia biznesu. Beneficjentem są MŚP.

DZIAŁANIE 3.3 - Tworzenie systemu ułatwiającego inwestowanie w MŚP
Zachęcanie przedsiębiorców już istniejących firm i potencjalnych przedsiębiorców. Są to środki przeznaczone na działanie współpracy pomiędzy przedsiębiorcami już istniejącymi
a nowymi przedsiębiorcami. Środki przeznaczane są na pokrycie kosztów poszukiwania takich inwestorów, powstawanie nowych i rozwój funkcjonujących sieci inwestorów prywatnych (np. Sieć Aniołów Biznesu). Dostępne są również środki na wymianę poszczególnych doświadczeń w zakresie potencjalnych inwestycji i potencjalnych inwestorów (konferencje, seminaria, warsztaty).

Instytucje otoczenia biznesu zajmują się m.in. kosztami związanymi z prowadzeniem badań, pakietem usług doradczych.


PRIORYTET 4 - INWESTYCJE W INNOWACYJNE PRZEDSIĘBIORSTWA
(Inwestujemy w już istniejące przedsiębiorstwa)
Budżet wynosi 3,3 mln €

DZIAŁANIE 4.1 - Wsparcie wdrożeń wyników prac B+R
Jest połączone z działaniem 1.4 pierwszej osi priorytetowej (projekty celowe). Kontynuacja projektów celowych, po zakończeniu badań przedsiębiorca może uzyskać max 35 mln €,
a maksymalna wartość kosztów kwalifikowanych może wynieść max 50 mln € (są to dwa ograniczenia o jakich muszą pamiętać przedsiębiorcy ubiegający się o te środki)

DZIAŁANIE 4.2 - Inwestycje związane z działalnością B+R w przedsiębiorstwach
Środki przeznaczane będą na budowę własnych laboratoriów i podmiotów gospodarczych.
O środki ubiegają się przedsiębiorcy.

DZIAŁANIE 4.3 - Kredyt technologiczny
Kredyt może stać się dotacją nawet do 50%

Kredyt technologiczny - to środki przeznaczone na wdrożenie nowych technologii
w podmiocie gospodarczym z możliwością jego częściowego ułożenia lub udzielenia premii technologicznej. Kredyt technologiczny udzielany jest na warunkach rynkowych
z przeznaczeniem na sfinansowanie inwestycji polegającej na wdrożeniu nowej technologii zarówno własnej jak i nabytej oraz uruchomieniu produkcji nowych wyrobów produkowanych od razu. Kredyt udzielany jest przez Bank Gospodarstwa Krajowego,
z możliwością umorzenia do 50% (nie więcej niż 1 mln €)

Premia technologiczna - to umorzenie części kredytu do wysokości 50% i nie więcej niż
1 mln € udzielonego przez Bank Komercyjny, który ma podpisaną umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego w wyniku podjętej decyzji o umorzeniu kredytu przez Bank Komercyjny. Bank Gospodarstwa Krajowego pokrywa tą część środków, które były przedmiotem umorzenia.


DZIAŁANIE 4.4 - Nowe inwestycje o wysokim potencjale innowacyjnym
Wysoki potencjał innowacyjny - to wsparcie udzielane dla przedsiębiorców realizujących swoje inwestycje w oparciu o technologie, które istnieją nie dłużej niż 3 lata.
Linia demarkacyjna - wspieramy te przedsiębiorstwa gdzie wartość inwestycji wynosi:
od 8 do 200 mln zł lub od 2 do 50 mln €.

DZIAŁANIE 4.5 - Wsparcie inwestycji o dużym znaczeniu dla gospodarki
Ma duże znaczenie dla gospodarki.
w RPO wartość projektu wynosi od 8 do 200 mln zł
w POIG - od 8 do 200 mln zł
powyżej 200 mln ---------------------------
|---- inwestycje o dużym znaczeniu
powyżej 400 osób zatrudnionych -------- w sferze gospodarki
(nowych miejsc pracy)

Przedsiębiorstwa o dużym znaczeniu w sferze produkcyjnej (sektora produkcyjnego) to takie inwestycje, w których ponoszone nakłady na inwestycje w ujęciu kosztów kwalifikowanych są powyżej 200 mln zł, tworząc jednocześnie ponad 400 miejsc pracy w sferze produkcyjnej. Ze środków korzystają firmy powstające np. w parkach naukowo - technologicznych.

Przedsiębiorstwa o dużym znaczeniu gospodarki sektora usługowego to wsparcie na realizację:
 centra usług wspólnych (duże centra biznesowe),
 centra IT (informatyczne) - utworzone powyżej 200 miejsc pracy,
 centra badawczo - rozwojowe (CBR) - utworzone powyżej 20 miejsc pracy lub więcej

Koszty kwalifikowane - koszty, które podlegają refundacji z funduszy unijnych. Koszty, które zostały poniesione przez przedsiębiorców podczas prowadzenia przez nich projektu o dotacje z funduszy UE w okresie ich kwalifikowalności i kwalifikują się do refundacji w ramach udzielonego im dofinansowania.


PRIORYTET 5 - DYFUZJA INNOWACJI

DZIAŁANIE 5.1 - Wspieranie powiązań kooperacyjnych o znaczeniu ponadregionalnym
Wsparcie powiązań kooperacyjnych - to wsparcie na rzecz grupy przedsiębiorców, klastrów innowacyjnych. Łańcuchy produkcyjne zarówno dla mikro, małych i dużych przedsiębiorców, jednostki badawcze, spółdzielnie produkcyjne, rzemieślnicze.
Środki mogą być przeznaczone na zakup wartości trwałych oraz niematerialnych i prawnych (licencje, programowanie) do celów szkoleniowych, badawczych, zakup ogólnodostępnej infrastruktury badawczej, działania promocyjne, warsztaty, konferencje.

DZIAŁANIE 5.2 - Wspieranie instytucji otoczenia biznesu świadczących proinnowacyjne
o znaczeniu ponadregionalnym
Środki mogą być przeznaczone na:
nawiązanie i rozwój współpracy, podwyższenie standardu świadczonych usług, wspólną strategię promocji i informacji sieci, wsparcie na budowę systemów informatycznych, współpraca międzynarodowa w tych sieciach.


DZIAŁANIE 5.3 - Wspieranie ośrodków innowacyjności
Adresowane jest do instytucji otoczenia biznesu, instytucji zarządzającej parkami technologicznymi, parkami naukowo technicznymi, inkubatorami technicznymi, zaawansowanymi centrami technologii.
Środki na pokrycie strategii funkcjonowania takiego ośrodka innowacyjności realizują zadania, które zostały przeznaczone na realizację takiego ośrodka, na koszty budowy lub rozbudowy obiektów, w których funkcjonują te ośrodki wraz z zakupem specjalistycznego wyposażenia, działania promocyjne.

DZIAŁANIE 5.4 - Zarządzanie własnością intelektualną
Środki przeznaczone są na przedsiębiorców, na pokrycie kosztów uzyskania praw własności poza granicami Polski, na pokrycie kosztów usług na uzyskanie patentu.
O wsparcie ubiegają się przedsiębiorcy i instytucje otoczenia biznesu.


PRIORYTET 6 - POLSKA GOSPODARKA NA RYNKU MIĘDZYNARODOWYM

DZIAŁANIE 6.1 - Paszport do eksportu
Jest dla firm wchodzących na rynki zagraniczne. To wsparcie dla przedsiębiorstw zainteresowanych współpracą na wspólnym europejskim rynku. Przeznaczony jest on dla małych i średnich przedsiębiorstw, które w ostatnim roku obrotowym posiadają udział eksportu całkowitej wartości sprzedaży nie większy niż:
30% dla mikro przedsiębiorstw,
25% dla małych przedsiębiorstw,
20% dla średnich przedsiębiorstw,
oraz, że nie wykorzystali do tej pory pomocy demi nimis na doradztwo w celu opracowania strategii eksportowej (na ta część otrzymuje się 100% dotacji)
Są dwa etapy:
1. Firma zgłasza chęć współpracy w projekcie (składa formularz), następnie instytucja otoczenia biznesu wysyła ekspertów, którzy badają potencjał eksportowy. Jeśli się zakwalifikuje to wchodzi do następnego etapu i otrzymuje środki na realizację celu. Kiedy zostanie opracowana strategia, muszą zostać wybrane 3 zadania z katalogu: indywidualne badania i ekspertyzy, promocja - materiały, spoty, misje gospodarcze, targi, wyszukiwanie i dobór partnerów na rynkach docelowych i uzyskanie certyfikatów wyrobów. Można otrzymać dotację do 150 tyś zł (może stanowić max 50%)
2. Rozwój sieci "centrum obsługi inwestorów"

DZIAŁANIE 6.2 - Rozwój sieci centrów obsługi inwestorów oraz powstawanie nowych
terenów inwestycyjnych
W ramach tego działania środki przeznaczane są na:
 pokrycie kosztów obsługi tzw. "centrów obsługi inwestorów"
"centrum obsługi inwestorów" - to komórki organizacyjne świadczące kompleksową obsługę inwestora. Świadczące usługi są bezpłatne na rzecz inwestorów oraz centra te muszą wykazać się efektami swojej pracy.
 pokrycie kosztów działań studyjno - koncepcyjnych w zakresie przygotowania terenów inwestycyjnych dla terenów powyżej 60 ha.



DZIAŁANIE 6.3 - Promocja turystycznych walorów Polski
To projekt systemowy organizowany przez Polską Organizację Turystyczną, badania rynku turystycznego, opinii o Polsce, badania marketingowe, tworzenie i obsługa sieci turystycznej, planów i strategii promocyjnej turystyki

DZIAŁANIE 6.4 - Inwestycje w produkty turystyczne o znaczeniu ponadregionalnym
Kompleksowe projekty ponadregionalne obejmujące inwestycje w infrastrukturę turystyczną taką jak: szlaki turystyczne, oznakowania, infrastruktura informacyjna przygotowanie kompleksowej oferty turystycznej. WARUNEK: co najmniej 2 województwa muszą w tym uczestniczyć.

DZIAŁANIE 6.5 - Rozwój systemów wsparcia polskiej gospodarki na rynku
międzynarodowym
Serwisy internetowe dla inwestorów, ekspertów, partnerów, kooperantów, działania szkoleniowo doradcze dla firm korzystających z Internetu, działania promocyjne dla osób korzystających z serwisów, organizacja branżowych misji gospodarczych, kampanie informacyjne i promocyjne w mediach

  
Alio
04.05.2012 13:52:21
poziom 4

Grupa: Użytkownik

Posty: 285 #932000
Od: 2011-11-7


Ilość edycji wpisu: 1
WYKŁAD VII, 14.04.2012

PRIORYTET 7 - SPOŁECZEŃSTWO INFORMACYJNE, BUDOWA
ELEKTRONICZNEJ ADMINISTRACJI (E - ADMINISTRACJA)
Środki przeznaczone są na: budowę elektronicznych platform i innych usług elektronicznych, podatki, zamówienia publiczne, rejestry sądowe, ochronę zdrowia, ochronę środowiska, budowę infrastruktury informatycznej dla jednostek samorządu terytorialnego, działania synchronizujące działania administracji publicznej na szczeblu lokalnym i regionalnym, na opracowanie różnych aplikacji internetowych ułatwiających dostęp przedsiębiorcy do sfery publicznej, wsparcie dla przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność za pomocą Internetu.


PRIORYTET 8 - SPOŁECZEŃSTWO INFORMACYJNE, ZWIĘKSZANIE
INNOWACYJNOŚCI GOSPODARKI (E - GOSPODARKA)

DZIAŁANIE 8.1 - Wspieranie działalności gospodarczej w dziedzinie gospodarki
elektronicznej
O wsparcie mogą ubiegać się mikro, mały i średni przedsiębiorca, który planuje prowadzić działalność gospodarczą w oparciu o sprzedaż usług elektronicznych.

DZIAŁANIE 8.2 - Wspieranie wdrażania elektronicznego biznesu typu B2B

DZIAŁANIE 8.3 - Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu – eInclusion
Są środowiska, które nie mają dostępu do Internetu, nie posiadają komputerów lub telefonów. Chodzi o wspieranie takich środowisk np. poprzez zakup potrzebnej elektroniki.

DZIAŁANIE 8.4 - Zapewnienie dostępu do Internetu na etapie „ostatniej mili”



PROGRAM OPERACYJNY KAPITAŁ LUDZKI

Składa się z 10 osi priorytetowych, z czego 5 osi wdrażanych jest na szczeblu regionalnym (Wojewódzkie Urzędy Pracy) i 5 osi na szczeblu centralnym.

Szczebel centralny - środki przeznaczone są na: zatrudnienie i integrację społeczną, poprawę jakości systemu edukacji, szkolnictwo wyższe, administrację rządową i samorządową.

Szczebel regionalny - środki przeznaczone są na: aktywne formy walki z bezrobociem
(np. szkolenia, staże, kursy), promocję rozwoju przedsiębiorczości, promocję integracji społecznej dla osób wykluczonych ze społeczeństwa, wsparcie dla przedsiębiorców
i pracowników podmiotów gospodarczych (przekwalifikowanie pracowników), oświatę
w systemie przedszkolnym i wyrównanie szans edukacyjnych z obszarów wiejskich.

Jest to jedyny program finansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego.
Wszystkie projekty w ramach POKL są opracowywane w oparciu o generator wniosków, który dostępny jest na stronie internetowej www.efs.gov.pl, www.mrr.gov.pl lub na stronie ogłaszającej konkurs.

Zasada cross - financing (wspólne finansowanej samej rzeczy z dwóch funduszy), warunkiem tej zasady jest:
- max do 10% możemy przeznaczyć na zakup środków trwałych z EFRR niezbędnych do realizacji projektu lub adaptację pomieszczeń dla potrzeb np. osób niepełnosprawnych.


PROGRAM OPERACYJNY INFRASTRUKTURA I ŚRODOWISKO

Źródłami finansowania są Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego i Fundusz Spójności. Jest 15 osi priorytetowych. Środki w ramach tego programu mogą być przeznaczone na: projekty z dziedziny gospodarki wodno - ściekowej w aglomeracjach powyżej 15 tyś równoważnej liczby mieszkańców (do 15 tyś w RPO), gospodarkę odpadami, infrastrukturę komunikacyjną (drogi krajowe, autostrady, linie kolejowe o zasięgu krajowym
i międzynarodowym, lotniska, transport morski i śródlądowy), infrastrukturę energetyczną
i bezpieczeństwo energetyczne (środki na inwestycje dywersyfikujące dostawców - uzależniające od 1 dostawcy), środki dla przedsiębiorców na inwestycje spełniające wymogi dotyczące ochrony środowiska, inwestycje przeciwpowodziowe, ochronę przyrody
i wzbudzanie postaw ekologicznych wśród mieszkańców, ochronę zdrowia kliniki, ratownictwo medyczne), szkolnictwo wyższe, projekty z dziedziny kultury i dziedzictwa kulturowego.

Projekty z dziedziny kultury - to projekty gdzie beneficjentem są placówki o znaczeniu krajowym np. Muzeum zamek w Łańcucie.

Projekty dziedzictwa kulturowego - to np. pomniki wpisane w rejestr zabytków narodowych


to wszystko co udało mi się zapisać - powodzenia na zaliczeniu wesoły
  
ninka0227
04.05.2012 20:44:23
poziom 2

Grupa: Użytkownik

Posty: 60 #932438
Od: 2011-10-5
wyniki w GW04 już są, czy wiadomo kiedy nasze będą ?
  
anit92
05.05.2012 10:22:12
poziom 1

Grupa: Użytkownik

Posty: 33 #932727
Od: 2012-3-24
Alio...zbawczyni naszawesoływesoływesoływesoływesoływesoływesoły DZIĘKUJĘ!!!!!jęzor
  
AMOTITA
05.05.2012 11:39:09
poziom 2

Grupa: Użytkownik

Posty: 94 #932781
Od: 2011-10-15
Alio wielkie dzięki!bardzo szczęśliwy
  
kasia
05.05.2012 12:09:11
poziom 3



Grupa: Użytkownik

Posty: 164 #932791
Od: 2011-12-6
a kiedy GW04 pisało?
  
Magdalenka
05.05.2012 17:24:51
poziom 3

Grupa: Użytkownik

Posty: 114 #932992
Od: 2012-5-2
28 kwietniawesoły
  
kasiaczek29
07.05.2012 17:29:49
Grupa: Użytkownik

Posty: 7 #934266
Od: 2012-1-10
kiedy bede wyniki z terminiu zerowego?? wesoły
  
ninka0227
07.05.2012 22:40:11
poziom 2

Grupa: Użytkownik

Posty: 60 #934543
Od: 2011-10-5
jeżeli ktoś chce testy lub notatki http://chomikuj.pl/Ninka0227/WSPiA+Rzesz*c3*b3w+-+mgr
  
lukaszM
08.05.2012 16:53:09
poziom 4

Grupa: Użytkownik

Posty: 203 #934959
Od: 2011-11-7
    kasiaczek29 pisze:

    kiedy bede wyniki z terminiu zerowego?? wesoły


???????????????????????????????
  
Electra25.04.2024 22:52:11
poziom 5

oczka
  
majsteroo
13.05.2012 11:40:35
poziom 2

Grupa: Użytkownik

Posty: 78 #938000
Od: 2011-10-5
kiedy wynik zaliczenia ?
  
baunsiarz
13.05.2012 14:09:09
poziom 4

Grupa: Administrator 

Posty: 203 #938089
Od: 2011-10-5
Wyniki powinny być dzisiaj, podobno nie zaliczyło tylko ok. 6 osób.
  
Alio
13.05.2012 19:22:56
poziom 4

Grupa: Użytkownik

Posty: 285 #938267
Od: 2011-11-7
wyniki były czytane dziś na wykładzie z sił zbrojnych wesoły

na 99% zostaną zamieszczone dziś wieczorem na forum wesoły
  
VIAMORTALS
21.05.2012 19:47:57
Grupa: Użytkownik

Posty: 13 #943573
Od: 2012-1-15
a może mi ktoś powiedzieć w jakiej formie była ta zerówka i w jakiej formie będzie pierwszy termin? bo niestety nie byłem
  
Alio
21.05.2012 20:00:56
poziom 4

Grupa: Użytkownik

Posty: 285 #943589
Od: 2011-11-7
zerówka była w formie testu, było 25 pytań - na zaliczenie trzeba było uzyskać 13 punktów
nie wiem co z pierwszym terminem ale myślę, że też będzie w formie testowej
  
ewepe
21.05.2012 20:08:20
poziom 4

Grupa: Użytkownik

Posty: 342 #943595
Od: 2011-11-6
Pierwszy termin - test jednokrotnego wyboru.
  
VIAMORTALS
22.05.2012 17:06:11
Grupa: Użytkownik

Posty: 13 #944130
Od: 2012-1-15
dziękuje bardzo za informacjeoczko
  
Aga
23.05.2012 14:26:54
poziom 2

Grupa: Użytkownik

Posty: 73 #944649
Od: 2011-10-18
A trudny byl ten test na zerowce??
  
kasia
23.05.2012 15:50:04
poziom 3



Grupa: Użytkownik

Posty: 164 #944693
Od: 2011-12-6
zważywszy na to że nie zdało 6-7 osób to łatwy oczko
ogólnie to był pytania które magister podawała na powtórce i na dobrą sprawę taki zły znów nie był
  
Electra25.04.2024 22:52:11
poziom 5

oczka

Przejdz do góry strony<<<Strona: 3 / 6>>>    strony: 12[3]456

  << Pierwsza     < Poprzednia      Następna >     Ostatnia >>  

HOME » FUNDUSZE STRUKTURALNE, PRZYGOTOWANIE I SYSTEM FINANSOWANIA PROJEKTÓW UE » ZALICZENIE

Aby pisac na forum musisz sie zalogować !!!

TestHub.pl - opinie, testy, oceny