Pytania egzaminacyjne
55. Instytucja absolutorium dla rady Ministrów w świetle zasady podziału władzy.

Absolutorium to jedna z form kontroli organu kolegialnego nad wykonawczym. W Polsce Sejm ma prawo kontroli rządu. Zgodnie z Konstytucją, Rada Ministrów ma obowiązek w ciągu 5 miesięcy od zakończenia roku budżetowego przedłożyć Sejmowi sprawozdanie z wykonania ustawy budżetowej wraz z informacją o zadłużeniu państwa. Sejm po zapoznaniu się z opinią Najwyższej Izby Kontroli, podejmuje w ciągu 90 dni uchwałę o udzieleniu lub odmowie udzielenia rządowi absolutorium. Z wnioskiem takim występuje sejmowa Komisja Finansów Publicznych. Jeśli Rada Ministrów nie uzyskała absolutorium, musi podać się do dymisji

60. Funkcje Trybunału Konstytucyjnego w świetle zasady podziału władzy.

1. Funkcja orzecznictwa (art.188 ust. 1-4) o legalności aktów prawnych, stwierdzenie niezgodności jest ostateczne z dniem orzeczenia lub odwleka ustawy na 18 m-cy, innych aktów na 12 m-cy.
2. Udzielanie odpowiedzi na pytania prawne sadów,
3. Rozstrzygania o stwierdzeniu przeszkody w sprawowaniu urzędu Prezydenta (art.131, ust.1)
4. Orzekanie o sprawach skarg konstytucyjnych (art. 188. ust. 5)
5. Rozstrzyganie sporów kompetencyjnych pomiędzy centralnymi konstytucyjnymi organami państwa.
6. Funkcja sygnalizacyjna – przedstawienie właściwym organom stanowiącym prawo uwag o stwierdzonych uchybieniach i lukach)
7. Orzekanie o zgodności celów lub działalności partii politycznych.
TK jest sądem prawa a nie faktów, nie ma kompetencji oceniania legalności określonej praktyki w dziedzinie aktów normatywnych.
Może występować do TK Prezydent, Marszałek Sejmu, Senatu, 50 posłów, 30 senatorów, Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego, Prezes NSA, RPO.


  PRZEJDŹ NA FORUM