Pytania na zaliczenie przedmiotu
Zgodnie z obietnicą wstawiam odpowiedzi do pytań, brakuje kilku także jakby ktoś miał i mógł się podzielić. Ewentualnie jakby były błędy w odpowiedziach to zwracajcie uwagę.

1.Pojęcie policji
Policja – umundurowana i uzbrojona formacja przeznaczona do ochrony bezpieczeństwa ludzi i mienia oraz do utrzymywania bezpieczeństwa i porządku publicznego.

2.Ilu w Polsce jest zatrudnionych policjantów.
Na dzień 31.12.2010 Stan zatrudnienia – 97 416 (oraz 119 na stanowiskach finansowanych przez samorządy lokalne) TO JEST RACZEJ ZŁA ODPOWIEDZ POTRZEBNE SĄ DANE OBECNE!!!

3.Ile w polskiej Policji jest zatrudnionych urzędników i pracowników cywilnych(brak)

4.4. Podstawowe zadania Policji.
Art. 1 ust 2. Ustawy stanowi, że do podstawowych zadań policji należy:
1) Ochrona życia i zdrowia ludzkiego oraz mienia przed bezprawnymi zamachami naruszającymi te dobra.
2) Ochrona bezpieczeństwa i porządku publicznego w tym zapewnienie spokoju w miejscach publicznych oraz środkach publicznego transportu i komunikacji publiczej, w ruchu drogowym i na wodach przeznaczonych do powszechnego korzystania.
3) Inicjowanie i organizowanie działań mających na celu zapobieganie popełnianiu przestępstw i wykroczeń oraz zjawiskom kryminogennym i współdziałanie w tym zakresie z organami państwowymi, samorządowymi i organizacjami społecznymi.
4) Wykrywanie przestępstw i wykroczeń oraz ściganie ich sprawców.
5) Nadzór nad strażami gminnymi (miejskimi) oraz nad specjalistycznymi uzbrojonymi formacjami ochronnymi w zakresie określonym w odrębnych przepisach.
6) Kontrola przestrzegania przepisów porządkowych i administracyjnych związanych z działalnością publiczną lub obowiązujących w miejscach publicznych.
7) Współdziałanie z policjantami innych państw oraz ich organizacjami międzynarodowymi na podstawie umów i porozumień międzynarodowych oraz odrębnych przepisów.
Gromadzenie, przetwarzanie i przekazywanie informacji kryminalnych.
9) Prowadzenie bazy danych zawierającej informacje o wynikach analizy DNA
10) Utworzenie, eksploatacja i utrzymanie systemu informacyjnego umożliwiającego organom administracji rządowej i organom sprawiedliwości przekazywanie oraz dostęp do danych gromadzonych w systemie informacyjnym schengen (SIS) niezbędnych z punktu widzenia funkcjonowania obszaru schengen.

5.Rodzaje służb policji
kryminalnej, prewencyjnej oraz wspomagającej działalność Policji w zakresie organizacyjnym, logistycznym i technicznym, policja sądowa, Wyższa Szkoła Policji, ośrodki szkolenia i szkoły policyjne,
2) wyodrębnione oddziały prewencji i pododdziały antyterrorystyczne,
3) instytuty badawcze.

6.Czym zajmuje się policja sądowa?
Policja sądowa to jeden z rodzajów policji. Policja ta uprawniona jest do ochrony jedynie sądów powszechnych, wojewódzkich sądów administracyjnych, Naczelnego Sądu Administracyjnego i Sądu Najwyższego z wyłączeniem Izby Wojskowej tegoż Sądu oraz powszechnych jednostek organizacyjnych prokuratury.
Ustawa o policji określa szczegółowe zadania policji sądowej. Do jej zadań należy przede wszystkim ochrona bezpieczeństwa i porządku publicznego w budynkach sądów oraz prokuratur.
Policja sądowa odpowiada także za ochronę życia i zdrowia sędziów, prokuratorów oraz innych osób w czasie, gdy wykonują oni czynności wynikające z zadań wymiaru sprawiedliwości.
Policja sądowa ma także za zadanie konwojowanie i doprowadzanie osób, w tym także nieletnich, w szczególnie uzasadnionych przypadkach na zarządzenie sądu lub prokuratora, jeżeli nie zlecono tych zadań innym służbom Policji. Do zadań policji sądowej należy także ochrona pomieszczeń dla osób konwojowanych
Policja sądowa podlega komendzie wojewódzkiej Policji.

7.Organy Policji.
- Komendant Główny Policji
- Komendanci Wojewódzcy Policji
- Komendanci Powiatowi albo Miejskiej Policji
- Komendanci Komisariatów

8.Wymień uprawnienia Komendanta Głównego Policji.
Komendant Główny Policji określa:
1) szczegółowe zasady organizacji i zakres działania komend, komisariatów i innych jednostek organizacyjnych Policji,
2) metody i formy wykonywania zadań przez poszczególne służby policyjne, w zakresie nie objętym innymi przepisami wydanymi na podstawie ustawy,
3) programy szkoleń zawodowych policjantów,
4) zakres oraz szczegółowe warunki, tryb przeprowadzania oraz zasady oceniania testu sprawności fizycznej policjantów;
5) szczegółowe zasady szkolenia zwierząt wykorzystywanych do realizacji zadań Policji, a także normy ich wyżywienia,
6) szczegółowe warunki bezpieczeństwa i higieny służby, po konsultacji z Państwową Inspekcją Pracy,
7) zasady etyki zawodowej policjantów, po zasięgnięciu opinii związku zawodowego policjantów.

9. Jednostki Policji.
- Komenda Główna Policji
- Komendy Wojewódzkie Policji
- Komendy Powiatowe Policji
- Komisariaty Policji
- Wyższa Szkoła Policji
- Szkoły Policyjne – Katowice, Słupsk
- Ośrodki Szkolenia Policji
- Oddziały Prewencji Policji
- Pododdziały Antyterrorystyczne
- Jednostki badawczo-rozwojowe
Posterunki, rewiry policji nie są jednostkami policji, są organami organizacyjnymi komend i Komisariatów Policji.

10. Zadania oddziałów prewencji
ochrona bezpieczeństwa i porządku publicznego w czasie trwania legalnych zgromadzeń i imprez masowych, przywracanie porządku publicznego w przypadku zbiorowego naruszenia prawa,ochrona porządku publicznego w przypadku konstytucyjnie określonych stanów nadzwyczajnych oraz katastrof i klęsk żywiołowych,prowadzenie pościgów za niebezpiecznymi przestępcami.

11. Powołanie Komendanta Głównego Policji.
Komendanta Głównego Policji powołuje i odwołuje Prezes Rady Ministrów na
wniosek ministra właściwego do spraw wewnętrznych.

12.Powołanie komendanta wojewódzkiego Policji.
Komendanta wojewódzkiego Policji powołuje i odwołuje minister właściwy do
spraw wewnętrznych na wniosek Komendanta Głównego Policji złożony po zasięgnięciu
opinii wojewody.

13.Powołanie komendanta powiatowego Policji.
Komendanta powiatowego (miejskiego) Policji powołuje i odwołuje komendant
wojewódzki Policji, po zasięgnięciu opinii starosty.

14. Powołanie komendanta komisariatu Policji.
Komendanta komisariatu Policji powołuje i odwołuje komendant powiatowy
(miejski) Policji po zasięgnięciu opinii właściwego terytorialnie wójta (burmistrza
lub prezydenta miasta) lub wójtów. Opiniowanie to nie dotyczy komendanta
komisariatu specjalistycznego.

15. W strukturze jakich jednostek są rewiry dzielnicowych i posterunki Policji.
Komendant powiatowy (miejski) Policji może tworzyć rewiry dzielnicowych oraz posterunki Policji na zasadach określonych przez Komendanta Głównego Policji. Kierownika rewiru oraz kierownika posterunku Policji mianuje i zwalnia ze stanowiska komendant powiatowy (miejski) Policji, po zasięgnięciu opinii wójta (burmistrza lub prezydenta miasta), chyba że do wyrażenia opinii w tej sprawie upoważniony został organ wykonawczy jednostki pomocniczej gminy.

16. Komu komendanci Policji składają roczne sprawozdania ze swojej działalności.
Komendanci Policji składają roczne sprawozdania ze swojej działalności, a także informacje o stanie porządku i bezpieczeństwa publicznego właściwym wojewodom, starostom, wójtom (burmistrzom lub prezydentom miast, a także radom powiatu i radom gmin. W razie zagrożenia bezpieczeństwa publicznego lub zakłócenia porządku publicznego sprawozdania i informacje składa się tym organom niezwłocznie na każde ich żądanie.
Komendant Stołeczny Policji składa sprawozdanie, a także informacje Wojewodzie Mazowieckiemu oraz, w zakresie dotyczącym działalności Policji na obszarze m.st. Warszawy, Prezydentowi m.st. Warszawy i Radzie m.st. Warszawy. Komendanci rejonowi Policji nie składają odrębnych sprawozdań.

17. Jakie organy jednostek samorządu terytorialnego mogą żądać od właściwego komendanta Policji przywrócenia stanu zgodnego z porządkiem prawnym.
1. Wójt (burmistrz, prezydent miasta) lub starosta może żądać od właściwego komendanta Policji przywrócenia stanu zgodnego z porządkiem prawnym lub podjęcia działań zapobiegających naruszeniu prawa, a także zmierzających do usunięcia zagrożenia bezpieczeństwa i porządku publicznego.
2. Żądanie, nie może dotyczyć czynności operacyjnorozpoznawczych, dochodzeniowośledczych oraz czynności z zakresu ścigania wykroczeń. Żądanie to nie może dotyczyć wykonania konkretnej czynności służbowej ani określać sposobu wykonania zadania przez Policję

18. Na czyj wniosek może ulec zwiększeniu liczba etatów Policji w rewirach dzielnicowych i posterunkach Policji.
Na wniosek rady powiatu lub rady gminy liczba etatów Policji w rewirach dzielnicowych
i posterunkach Policji na terenie powiatu lub gminy może ulec zwiększeniu ponad liczbę ustaloną, jeżeli organy te zapewnią pokrywanie kosztów utrzymania etatów Policji przez okres co najmniej 5 lat, na warunkach określonych w porozumieniu zawartym między
organem powiatu lub gminy a właściwym komendantem wojewódzkim Policji i zatwierdzonym przez Komendanta Głównego Policji.

19.Jaki dzień ustanowiony zastał Świętem Policji.
Święto Policji – polskie święto państwowe obchodzone 24 lipca przez Policję, ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej 21 lipca 1995, przy nowelizacji ustawy o policji

20.Jakie czynności wykonuje Policja.
W granicach swych zadań Policja w celu rozpoznawania, zapobiegania i wykrywania
przestępstw i wykroczeń wykonuje czynności: operacyjno-rozpoznawcze,
dochodzeniowo-śledcze i administracyjno-porządkowe.

21.Co to jest działalność prewencyjna Policji.
To inaczej zapobieganie – złym zjawiskom i zagrożeniom, usuwanie ich przyczyn. Składają się na to różnego rodzaju działania prowadzone przez instytucje i służby państwowe, organizacje społeczne i inne podmioty, które muszą (ze względu np. na obowiązki wynikające z ustaw) lub chcą pełnić rolę prewencyjną. Są to np. policja, straż pożarna, inspekcja pracy, ubezpieczyciele, lokalne społeczności.
Działania te mają różnorodny charakter, a przede wszystkim polegają na uświadamianiu, jakie zachowania albo ich brak jest źródłem określonych zagrożeń, co jest dozwolone, a co zabronione i że naruszanie prawa jest karalne. W parze z uświadamianiem idą nierzadko kontrole stanu przestrzegania przepisów i norm.
Prewencja jest skierowana z jednej strony na tych, którzy mogą być sprawcami niedozwolonych czynów, z drugiej – na tych, którzy mogą być poszkodowanymi. Działalność prewencyjna skierowana natomiast na potencjalnych sprawców niedozwolonych czynów nie sprowadza się tylko do szerzenia wiedzy.


22. Wymień podstawowe uprawnienia policjantów.
1) Legitymowanie osób w celu ustalenia ich tożsamości
2) Zatrzymywanie osób na zasadach określonych w przepisach k.p.k. i innych ustaw
3) Przeszukiwanie osób i pomieszczeń na podstawie przepisów k.p.k. i innych ustaw
4) Dokonywanie kontroli osobistej a także sprawdzanie zawartości bagaży i ładunku w portach, na dworcach, środkach transportu lądowego, powietrznego i wodnego, w razie istnienia uzasadnionego podejrzenia czynu zabronionego pod groźbą kary,
5) Obserwowanie i rejestrowanie zdarzeń w miejscach publicznych
6) Żądanie pomocy od instytucji państwowych, organów administracji rządowej i samorządu terytorialnego, innych jednostek i organizacji społecznych, a także zwracania się w nagłych wypadkach do każdej osoby o udzielenie doraźnej pomocy, w ramach obowiązujących przepisów prawa.

23.Środki przymusu bezpośredniego stosowane przez policjantów.
1) siła fizyczna w postaci chwytów obezwładniających oraz podobnych technik obrony,
2) kajdanki,
3) pałki wielofunkcyjne,
4) paralizatory elektryczne,
5) wodne, chemiczne i techniczne środki obezwładniające,
6) psy służbowe,
7) broń gazowa, ręczne miotacze gazu
Zastosowanie środków przymusu bezpośredniego powinno odpowiadać potrzebom wynikającym z istniejącej sytuacji i zmierzać do podporządkowania się osoby wydanym poleceniom.

24. . Wymień 10 stopni policyjnych.
Ustanawia się korpusy Policji i stopnie policyjne w następującym porządku:
1) w korpusie generałów Policji:
a) generalny inspektor Policji,
b) nadinspektor Policji,
2) w korpusie oficerów starszych Policji:
a) inspektor Policji,
b) młodszy inspektor Policji,
c) podinspektor Policji,
3) w korpusie oficerów młodszych Policji:
a) nadkomisarz Policji,
b) komisarz Policji,
c) podkomisarz Policji,
4) w korpusie aspirantów Policji:
a) aspirant sztabowy Policji,
b) starszy aspirant Policji,
c) aspirant Policji,
d) młodszy aspirant Policji,
5) w korpusie podoficerów Policji:
a) sierżant sztabowy Policji,
b) starszy sierżant Policji,
c) sierżant Policji,
6) w korpusie szeregowych Policji:
a) starszy posterunkowy,
b) posterunkowy.

25.Finansowanie Policji ( jakich źródeł Policja posiada środki na swoją działalność).
Zgodnie z art. 13 ustawy o policji, koszty związane z funkcjonowaniem policji są pokrywane z budżetu państwa z części „sprawy wewnętrzne”. Etaty policji określa ustawa budżetowa. Gmina, powiat lub samorząd województwa może uczestniczyć w pokrywaniu części kosztów funkcjonowania policji. Ponadto w pokrywaniu wydatków inwestycyjnych, modernizacyjnych lub remontowych oraz kosztów ulepszania i funkcjonowania jednostek organizacyjnych policji, a także zakupy niezbędne dla ich potrzeb towarów i usług mogą uczestniczyć państwowe jednostki organizacyjne, stowarzyszenia, fundacje, banki oraz instytucje ubezpieczeniowe. Jednostki badawczo-rozwojowe, otrzymują z budżetu państwa dotacje celowe i podmiotowe na finansowanie działalności bieżącej związanej z wykonywaniem ustawowych zadań Policji.

26.Wymagania formalne kandydatów do służby w Policji.
Służbę w Policji może pełnić obywatel polski o nieposzlakowanej opinii, nie karany, korzystający z pełni praw publicznych, posiadający co najmniej średnie wykształcenie oraz zdolność fizyczną i psychiczną do służby w formacjach uzbrojonych, podległych szczególnej dyscyplinie służbowej, której gotów jest się podporządkować.
26. Przesłanki zwolnienia policjanta ze służby.
Policjanta zwalnia się ze służby w przypadkach:
1) orzeczenia trwałej niezdolności do służby przez komisję lekarską,
2) nieprzydatności do służby, stwierdzonej w opinii służbowej w okresie służby
przygotowawczej,
3) wymierzenia kary dyscyplinarnej wydalenia ze służby,
4) skazania prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo lub przestępstwo
skarbowe, umyślne, ścigane z oskarżenia publicznego,
4a) wymierzenia przez sąd prawomocnym orzeczeniem środka karnego w postaci
zakazu wykonywania zawodu policjanta,
5) zrzeczenia się obywatelstwa polskiego lub nabycia obywatelstwa innego
państwa,
6) upływu okresu służby określonego w kontrakcie, jeżeli nie nastąpi zawarcie
kolejnego kontraktu lub mianowanie na stałe,
7) upływu okresu próbnego służby kontraktowej,

27. Przesłanki zwolnienia policjanta ze służby.
-orzeczenia trwałej niezdolnosci do służby przez komisje lekarska,
-nieprzydatnosci do służby, stwierdzonej w opinii służbowej w okresie służby przygotowawczej,-
- wymierzenia kary dyscyplinarnej wydalenia ze służby,
- skazania prawomocnym wyrokiem sadu za przestepstwo lub przestepstwo skarbowe, umyslne,

28. Na czym polega kontrola operacyjna.
- kontrolowanie treści korespondencji
- sprawdzanie zawartości przesyłek
- podsłuchiwanie rozmów telefonicznych
- kontrolowanie informacji przekazywanych za pomocą sieci telekomunikacyjnych

29.Wymień podstawowe przywileje policjanta.
Policjant w związku z pełnieniem obowiązków służbowych korzysta z ochrony przewidzianej w Kodeksie karnym dla funkcjonariuszy publicznych:
1) Policjanci mogą zrzeszać sie w związku zawodowym policjantów.
2) Policjant, który w związku ze służba doznał uszczerbku na zdrowiu lub poniósł szkodę w mieniu, otrzymuje odszkodowanie w trybie i na zasadach określonych w odrębnej ustawie. W razie śmierci policjanta w związku ze służba, odszkodowanie otrzymują pozostali po nim członkowie rodziny.
3) Policjant po 15 latach służby nabywa prawo do emerytury policyjnej.
4) Policjant, który stał sie inwalida, jest uprawniony do policyjnej renty inwalidzkiej.
5) Członkowie rodzin po zmarłych policjantach są uprawnieni do policyjnej renty rodzinnej.
6) Policjantowi i członkom jego rodziny przysługuje raz w roku prawo przejazdu na koszt właściwego organu Policji środkami publicznego transportu zbiorowego do jednej z obranych przez siebie miejscowości w kraju i z powrotem.
7) Policjantowi i członkom jego rodziny przysługuje prawo do bezpłatnych świadczeń służby zdrowia resortu spraw wewnętrznych na zasadach określonych przez Ministra Spraw Wewnętrznych.

30. Rodzaje odpowiedzialności policjantów(brak)

31.Kary dyscyplinarne policjantów.
Karami dyscyplinarnymi są:
1) nagana,
2) zakaz opuszczania wyznaczonego miejsca przebywania,
3) ostrzeżenie o niepełnej przydatności do służby na zajmowanym stanowisku,
4) wyznaczenie na niższe stanowisko służbowe,
5) obniżenie stopnia,
6) wydalenie ze służby.
Kara nagany oznacza wytknięcie ukaranemu przez przełożonego dyscyplinarnego
niewłaściwego postępowania.

32. Kto i w porozumieniu z kim ustanawia kodeks etyczny Policjantów?
Komendant Główny Policji określa zasady etyki zawodowej policjantów, po zasięgnięciu opinii związku zawodowego policjantów (art. 7 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990r. o Policji).

33.Kto wchodzi w skład powiatowej komisji ds. bezpieczeństwa i porządku.
Komisja istnieje od 2002 roku. W jej skład wchodzi:
-strosta jako przewodniczący
-2 radnych delegowanych przez rade powiatu
-3 osoby powołane przez starostę spośród osób wyróżniających się wiedzą o problemach będacych przedmiotem pracy komisji oraz cieszących się wśród lokalnej ludności osobistym autorytetem i zaufaniem publicznym
-2 przedstawicieli delegowanych przez komendanta powiatowego (miejskiego) Policji, a w przypadku Warszawy delegowanych przez Komendanta Stołecznego Policji.
W pracach komisji uczestniczy też prokurator wskazany przez właściwego prokuratora okręgowego, ponadto strosta może powołać z głosem doradczym funkcjonariuszy i pracowników innych niż policja powiatowych służb, inspekcji i straży.



  PRZEJDŹ NA FORUM