zaliczenie
WYKŁAD V, 04.03.2012

W RPO przedsiębiorcy mogą ubiegać się o dotację jeśli koszty kwalifikowane nie przekraczają 8 mln zł. Koszty kwalifikowane to podstawa naliczenia dotacji.

Całkowitą wartość projektu dzielimy na:
a) koszty kwalifikowane - zaliczamy do nich: zakup, budowę, rozbudowę obiektów, zakup urządzeń i linii technologicznych, zakup wartości materialnych
i prawnych, licencje, technologie, patenty, zakup gruntu do wysokości
10% wartości kosztów kwalifikowanych, usługi szkoleniowe i doradcze do 50% wartości kosztów kwalifikowanych, o ile są ściśle związane z realizacją projektu inwestycyjnego.
b) koszty niekwalifikowane - zaliczamy do nich: podatki, w tym podatek VAT
(o ile są możliwości prawne aby go odzyskać), różnego rodzaju kary, odszkodowania

W okresie programowania 2007-2013 w oparciu o zapisy rozporządzenia 1083 z 2006 roku każdy kraj członkowski zobowiązany jest do wydania krajowych wytycznych w zakresie kwalifikowalności wydatków. W oparciu o taki dokument instytucja zarządzająca opracowuje podręcznik kwalifikowalności wydatków dla danego programu operacyjnego. Instytucja zarządzająca może wprowadzić dodatkowe ograniczenia ale nie może rozszerzyć katalogu podatków kwalifikowanych określonych w krajowych wytycznych w zakresie kwalifikowalności wydatków.

DZIAŁANIE 1.2 - Instytucje otoczenia biznesu (Iob)
Beneficjentem są Instytucje otoczenia biznesu czyli takie instytucje, które świadczą usługi szkoleniowo doradcze dla przedsiębiorców. O wsparcie nie mogą ubiegać się inne organizacje spoza tego obszaru. Instytucją otoczenia biznesu może być osoba fizyczna, która ma działalność gospodarczą.
Działanie 1.2 przeznaczone jest na cele inwestycyjne polegające na budowie i rozbudowie obiektów, zakupie wyposażenia w celu wdrożenia nowych usług doradczych lub poprawy jakości istniejącej oferty usługowej.
Do kosztów kwalifikowanych można również zaliczyć wydatki związane z udziałem takiej instytucji w różnego rodzaju sieciach współpracy.

DZIAŁANIE 1.3 - Regionalny system innowacji
Środki w ramach tego działania przeznaczone są na tworzenie i rozwój parków przemysłowych i naukowo - technologicznych, inkubatorów przedsiębiorczości w tym akademickiej, inkubatorów technologicznych, centrum innowacji, innowacyjnych klastrów. Dodatkowo wsparcie może być przeznaczone na rozbudowę zaplecza badawczo - rozwojowego w zakresie przedsięwzięć określonych przez regionalną strategię innowacji. Dotacje mogą być również przeznaczone na rzecz prowadzonych badań oraz budowy sieci współpracy nauki a gospodarki, w tym wsparcie dla instytucji około biznesowych świadczących usługi proinnowacyjne.

Park naukowo - techniczny - jest już uzbrojony w laboratoria, musi być podpisane porozumienie między placówką naukową a właścicielem terenu przeznaczonego na dany park.

Inkubator przedsiębiorczości - obiekt, w którym wynajmowane są pomieszczenia osobom lub dopiero powstałym firmom do prowadzenia działalności gospodarczej. Jest jeden sekretariat wspólny dla wszystkich osób prowadzących działalność gospodarczą i wydzielone pomieszczenie indywidualne na spotkania biznesowe (sala konferencyjna). W inkubatorze można funkcjonować max. 5 lat. Jeśli przedsiębiorcy udał się biznes i jest już samodzielny to kierowany jest do parku przemysłowego (jeśli nie potrzebuje laboratorium) lub do parku naukowo - technologicznego.

Klaster - sieć współpracy rożnych instytucji, którą połączyła np. wspólna branża - klaster informatyczny w skład którego wchodzą podmioty około biznesowe i instytucje, niektóre uczelnie kształcące w tym kierunku, stowarzyszenia. Jest wspólna promocja i wyjazd na targi.

Centrum innowacji - obiekt, w którym zlokalizowano pracownie badawcze, gdzie skupionych jest bardzo wielu naukowców, którzy prowadzą badanie i szukają rozwiązań.

DZIAŁANIE 1.4. - Promocja gospodarcza i aktywizacja inwestycyjna regionu.
W ramach Działania 1.4 przewidywane są środki na kompleksowe uzbrojenie terenów pod potrzeby inwestorów (drogi, infrastruktura liniowa zakresu gospodarki energetycznej, wodno-kanalizacyjnej), projekty pozainwestycyjne na pokrycie kosztów (targi, misje gospodarcze, promocja podmiotów)


PRIORYTET 2 - INFRASTRUKTURA TECHNICZNA

DZIAŁANIE 2.1 - Infrastruktura komunikacyjna
Poprawa powiązań komunikacyjnych (drogi, kolej, lotnisko - Jesionka), transport publiczny (zakup autobusów), drogi wojewódzkie, powiatowe i gminne - budujemy wraz
z infrastrukturą towarzyszącą (z chodnikami). Stosujemy linię demarkacyjną.


DZIAŁANIE 2.2 - Infrastruktura energetyczna
Odnawialne i nieodnawialne źródła energii.


PRIORYTET 3 - SPOŁECZEŃSTWO INFORMACYJNE
Informatyzacja, możemy budować lokalne sieci informatyczne, usługi internetowe, publiczne punkty dostępu do Internetu - kioski informatyczne.
PSIM - Podkarpacki System Informacji Medycznej
PSEA - Podkarpacki System E - Administracji

PRIORYTET 4 - OCHRONA ŚRODOWISKA I ZAPOBIEGANIE ZAGROŻENIOM

DZIAŁANIE 4.1 - Infrastruktura ochrony środowiska
Budowa sieci kanalizacyjnej, oczyszczalni ścieków.
Musi być zastosowana linia demarkacyjna. Tworzone są aglomeracje (np. ścieki odprowadzane od wielu dostawców). Projekt uchwalany jest przez sejmik i wpisywany do rejestru. Gospodarka odpadowa finansowana jest z EFRR

DZIAŁANIE 4.2 - Infrastruktura przeciwpowodziowa i racjonalna gospodarka zasobami wodnymi
Wały przeciwpowodziowe, regulacja rzek, centra edukacji ekologicznej - odrestaurowanie jakiegoś obiektu na cele szkoleniowe

DZIAŁANIE 4.3 - Zwalczanie i zapobieganie zagrożeniom
Osuwiska, pomoc na zwalczanie zagrożeń przemysłowych i pożarowych. Są finansowane
z RPO.

PRIORYTET 5 - INFRASTRUKTURA PUBLICZNA

DZIAŁANIE 5.1 - Edukacja
Szkoły wyższe, oświata - podział na dwie grupy: przedszkole i szkoła średnia

DZIAŁANIE 5.2 - Pomoc społeczna
Infrastruktura ochrony zdrowia z wyłączeniem ratownictwa medycznego - jest w krajowym PO), budowa i rozbudowa, modernizacja, zakup aparatury medycznej.
Pomoc społeczna - ośrodki wsparcia, ośrodki adopcyjne, ośrodki opiekuńczo - wychowawcze, hospicja

DZIAŁANIE 5.3 - infrastruktura sportowa
Baseny, stadiony, euro boiska - tzw. orliki

PRIORYTET 6 - TURYSTYKA I KULTURA
Szlaki, trasy turystyczne, wyciągi narciarskie, baseny wodne, kąpieliska, obiekty wraz
z infrastrukturą sanitarną (gastronomiczną, informacyjną, noclegową, sanitarną), parkingi, punkty i wieże widokowe, grzybki. Infrastruktura uzdrowiskowa - pomoc publiczna (parki zdrojowe, pijalnie, promocja uzdrowisk). Kultura (teatr, filharmonia, galeria sztuki, dygitalizacja czyli cyfryzacja zbiorów)



PRIORYTET 7 - SPÓJNOŚĆ WEWNĄTRZREGIONALNA
1. Rewitalizacja miast. Przy odnowie miast wyznaczamy obszary: poprzemysłowe, po państwowym przedsiębiorstwie gospodarstwa rolnego - PGR, powojskowe
2. Rewitalizacja obszarów zdegradowanych, zabytków (wspólnota mieszkaniowa lub jednostka samorządu terytorialnego może złożyć wniosek).
3. Aktywizacja obszarów zmarginalizowanych gospodarczo.

Jednostka samorządu terytorialnego przygotowuje program rewitalizacji, wyznacza obszary podległe i opisuje stan aktualny, problemy, wykaz projektów. Na etapie programu robiony jest wykaz, mapa (wysoki wskaźnik bezrobocia i mała liczba obszarów wyludniających się).

Tam gdzie jest pomoc publiczna nie ma luki finansowej.


  PRZEJDŹ NA FORUM