Pytania egzaminacyjne.
O ile wiem powinno być 32 pytania i brakujące to 29. PODSTAWOWE REGUŁY UDZIELANIA TZW. PRAWA POMOCY
A prof. Sawuła bardzo lubi to pytanie.

Prawo pomocy
Strona zostaje zwolniona przez sąd:
-od kosztów sądowych
-uzyskuje uprawnienie do udzielenia pełnomocnictwa wyznaczonemu przez sąd adwokatowi, radcy prawnemu, doradcy podatkowemu, rzecznikowi patentowemu, bez ponoszenia wynagrodzenia i wydatków.
Prawo pomocy przyznaje sad na wniosek strony, dotyczy konkretnej sprawy.
Prawo pomocy można przyznać w zakresie:
Całkowitym
Jeżeli wykaże, że nie jest w stanie ponieść jakichkolwiek kosztów postępowania.
Obejmuje ono wtedy zwolnienie od kosztów sadowych oraz ustanowienie: adwokata, radcy prawnego, doradcy podatkowego, rzecznika patentowego
Częściowym
Gdy wykaże, że nie jest w stanie ponieść pełnych kosztów postępowania bez uszczerbku utrzymania koniecznego dla siebie i rodziny. Polega na zwolnieniu:
-tylko od opłat sądowych w całości lub w części
-tylko od wydatków
-tylko od opłat sądowych i wydatków
-tylko ustanowienie adwokata, radcy prawnego, doradcy podatkowego, rzecznika patentowego
Częściowe zwolnienie od opłat lub wydatków może polegać na zwolnieniu od poniesienia ułamkowej ich części lub określonej ich kwoty pieniężnej. Prawo pomocy nie obejmuje zwolnienia strony od obowiązku zwrotu kosztów postępowania, jeżeli obowiązek taki wynika z innych przepisów. Przyznanie prawa pomocy przed lub w toku postępowania rozpoznawczego rozciąga się na postępowanie egzekucyjne.
OSOBA PRAWNA ORAZ INNA JEDNSTKA ORGANIZACYJNA NIEPOSIADAJĄCA OSOBOWOŚCI PRAWNEJ:
1. W zakresie całkowitym - podmiot ten musi wykazać, iż nie posiada on żadnych środków na poniesienie jakichkolwiek kosztów postępowania.
2. W zakresie częściowym – podmioty te mogą uzyskać prawo pomocy, jeśli wykażą, że nie mają dostatecznych środków na poniesienie pełnych kosztów postępowania.

Tryb przyznawania prawa pomocy:
Przyznaje je WSA, w którym sprawa ma się toczyć lub już się toczy. Przyznane tylko na wniosek strony złożony przed wszczęciem postępowania. Strona składa wniosek do właściwego WSA, a jeżeli nie ma miejsca zamieszkania, pobytu lub siedziby, na obszarze właściwości tego sądu w innym WSA – wniosek ten przesyła się niezwłocznie do sądu właściwego.
Wniosek musi odpowiadać wymaganiom przewidzianym dla pism procesowych, a dodatkowo powinien zawierać oświadczenie strony obejmujące dokładne dane o stanie majątkowym i dochodach. Oświadczenie strony o nie zatrudnieniu lub nie pozostawaniu w innym stosunku prawnym z adwokatem, radcą prawnym, doradcą podatkowym, rzecznikiem patentowym. Strona przedkłada dokumenty źródłowe dotyczące jej stanu majątkowego, dochodów lub stanu rodzinnego.
Dokumentami tymi w szczególności mogą być:
-odpisy zeznań podatkowych
-wypisy z rejestrów urzędowych
-odpisy aktualnych bilansów
Wniosek ten składa się na urzędowym formularzu według wzoru ustalonego przepisami Rady Ministrów. Nie złożenie wniosku na wymaganym formularzu, nie uzupełnienie wniosku w terminie powoduje pozostawienie go bez rozpoznania.
Sąd sam nie wyznacza adwokata, radcy prawnego, doradcy podatkowego, rzecznika patentowego, lecz zwraca się o wyznaczenie takiej osoby do właściwego samorządu zawodowego, takiego jak:
-okręgowej rady adwokackiej
-rady okręgowej izby radców prawnych
-Krajowej Rady Doradców Podatkowych - KRDP
-Krajowej Rady Rzeczników Patentowych - KRRP


  PRZEJDŹ NA FORUM